Inspired by a little-known picture book from the pen of Bethany Tudor, this is a diary, of sorts, where I document some of my thoughts, activities, and ideas as I explore the challenges met by the characters in the story: hard work, the care and nurture of others, housekeeping skills, life changes, charity, community, and cooperation, among others. Like Samuel and Samantha, the ducks in the tale, I struggle and succeed, cope and celebrate, work and play, handling the tasks that come my way. I invite you to join me on my journey.

Thursday, April 12, 2007

I Would Fail That Quiz, Too

Republican presidential candidate Rudy Giuliani had a little trouble answering some practical economic questions the other day at a campaign stop in Alabama. Apparently, a reporter quizzed the former New York City mayor on his knowledge of prevailing food prices. Giuliani’s answer, quoting from an article on Fox News:
“A gallon of milk is probably about a $1.50, a loaf of bread about a $1.25, $1.30.”
The article went to state that:
A check of the website for D’Agostino supermarket on Manhattan’s Upper East Side showed a gallon of milk priced at $4.19 and a loaf of white bread at $2.99 to $3.39. In Montgomery, Alabama, a gallon of milk goes for about $3.39 and bread is about $2.
Don’t feel bad, Mayor Giuliani, I would have trouble with those questions too (and I have a degree in Economics). I don’t drink milk and I often buy bread in a specialty store rather than at my local supermarket. Add the fact that I dislike grocery shopping and I would have failed the pricing quiz too.

1 comment:

Janet Rubin said...

I WISH Rudy was right. I'd love buying milk for $1.50.